Aralıklı diyet (oruç) nedir?

Mutfak İpuçlarıNedir?

Aralıklı diyet (intermittent fasting), belirli zaman dilimlerinde yemek yemeyi sınırlayan bir beslenme yaklaşımıdır. 5:2 yönteminde, haftada iki gün (aralıklı olarak) düşük kalorili bir diyet uygulanır.

Aralıklı diğer bir deyişle 5:2 diyeti, karbonhidrat içeren hiç yiyecek veya içecek olmadan, kalori alımınızı günde 600-800 kcal ile sınırlamanız gereken, haftada iki ‘kısıtlı’ güne sahip olmayı içerir. Diğer beş gün ‘sınırsızdır’ ve kalori ya da karbonhidrat alımınızı sınırlamanız gerekmez, ancak sadece sağlıklı yiyecekler yemelisiniz.

KISITLI GÜNLER

Her hafta aynı iki kısıtlı güne bağlı kalmak alışkanlık haline geldiği için oldukça faydalıdır. İki günü birlikte yapmak en iyisidir çünkü ikinci gün vücudunuz düşük kalori alımına uyum sağlayacak olup çok az karbonhidrat yerseniz muhtemelen ketonlar üreteceksiniz. Bu, açlığınızı azaltmaya yardımcı olacak ve diyete bağlı kalmayı kolaylaştıracak ve dolayısıyla iştahınız bastırılacaktır.

HER GÜN TÜKETMENİZ GEREKENLER

  • En az 2 litre su veya diğer düşük kalorili içecekler
  • Tuzlu bir yiyecek veya içecek

TÜKETİM HEDEFİN NASIL OLMALI?

  • 3 porsiyon protein açısından zengin yiyecekler
  • 3 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünleri
  • 6 porsiyon düşük karbonhidratlı sebze veya salata
  • 1 porsiyon meyve

EKSTA YİYEBİLİRSİN

  • Şekersiz sakız
  • Her gün 10 adede kadar şekersiz nane,

UZAK DURMAN GEREKEN YİYECEKLER

Karbonhidratlar ve yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmalısın.

SINIRSIZ GÜNLERDE

Sürdürülebilir olması için ‘sınırsız’ günlerde sağlıklı yiyecekler tüketmelisin, ancak kalori hesabı yapmana veya porsiyon boyutunu sınırlamana gerek yok.

Bol miktarda taze sebze ve meyve, rafine edilmemiş tahıllar ve balık ve az miktarda et içeren, daha çok fasulye, baklagiller veya fındık kullanan Akdeniz tarzı beslenmeyi tercih edebilirsin. Araştırmalar, geleneksel bir Akdeniz diyetinin gelişmiş kilo kontrolü ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir