Diyetinizi iyileştirmenin kilo kaybıyla ilgili olmayan 5 yolu

HaberlerSağlıklı Beslenme

Yaz geldi ve pek çok kişi güneş dolu bir tatili dört gözle bekliyor. Ancak, bazıları için tatilin yaklaşması, sosyal medyanın etkisiyle görünüşle ilgili gereksiz endişelere neden olabilir. Tatil öncesinde hızlı kilo vermek veya ‘detoks’ yapmak gibi baskılar yaşayabiliriz.

Sağlıklı beslenmeyi desteklemenin yolu sadece kesmek değil, aksine yeni yiyecekler ekleyerek ve alışveriş ve yemek pişirme rutinlerinizi değiştirerek diyetinizi güçlendirmeye çalışmaktan geçebilir. İşte bunu yapmanın beş yolu:

Fermente gıdalar ekleyin

Fermente gıdalar, canlı mikroorganizmaların faaliyetleriyle dönüştürülen besinlerdir ve sağlığımız için faydalı olduğu düşünülmektedir. Yoğurt, kefir ve bazı peynirler fermente gıdalara örnektir. Araştırmalar, fermente gıdaların bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilediğini ve bağışıklık sistemi ve metabolizma üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Alışveriş sepetinizde değişiklik yapın

Yeni yiyecekleri denemek, daha çeşitli ve besleyici bir diyet için önemlidir. Sadece birkaç bitki türünün çoğu kalorinin büyük bir kısmını sağladığı bilinse de, yüzlerce yenilebilir bitki türü vardır ve çeşitlilik önemlidir.

Balık, yağlı balıkların içerdiği omega-3 yağ asitleri nedeniyle beyin fonksiyonu için de önemlidir. Atıştırmalıklarınızı da çeşitlendirmek için fındık gibi besin açısından zengin seçenekleri ekleyebilirsiniz.

Toplu pişirme yapın

Haftalık yemeklerinizi toplu olarak hazırlayarak zaman ve çaba tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yavaş pişirici veya büyük porsiyonlar yaparak besleyici yemekler hazırlayabilir ve dondurucuda saklayabilirsiniz.

Günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketin

Meyve ve sebzelerin çeşitliliği, bağırsak sağlığı için önemli olabilir. Farklı meyve ve sebzeleri bir araya getirerek günde beş porsiyonu kolayca tamamlayabilirsiniz.

Yiyecekleri kendiniz pişirin

Aşırı işlenmiş yiyecekler yerine ev yapımı yemekler hazırlamaya özen gösterin. Basit ve lezzetli tarifler deneyerek yemek pişirme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, kesintisiz bir yaşam tarzı oluşturmakla ilgilidir. Yavaş yavaş yeni besinleri diyetinize ekleyerek ve alışkanlıklarınızı değiştirerek uzun vadeli ve sürdürülebilir sonuçlar elde edebilirsiniz.

Evden Yiyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir