Guinness Dünya Rekorları, Pepper X’i dünyanın en acı biberi ilan etti

Haberler

Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en acı biberi olarak ilan edilen Pepper X hakkında ilginç bilgiler. Pepper X’in Carolina Reaper’ı geride bırakarak 2,69 milyon SHU ile rekoru kırdı. Acı severler için dikkat çeken bu biberin özelliklerini keşfedin.

Dünyaca ünlü Guinness Dünya Rekorları, Pepper X adlı biberi dünyanın en acı biberi olarak resmen tanıttı. Güney Carolina’daki Winthrop Üniversitesi tarafından yapılan testlere göre, bu özel biber ortalama 2,69 milyon Scoville Isı Birimi (SHU) ile Carolina Reaper’ın önceki rekorunu, sadece ortalama 1,64 milyon SHU ile geride bıraktı. SHU ölçeği, acılığın bir göstergesi olarak kullanılır ve Amerikalı kimyager Wilbur Scoville tarafından 1912 yılında geliştirildi.

Karşılaştırma yapacak olursak, Guinness’e göre ortalama jalapeño biberi 3.000 ila 8.000 SHU arasında puan alır. Pepper X, Güney Carolina’daki Puckerbutt Pepper Company’nin kurucusu Ed Currie tarafından yetiştirildi ve aynı zamanda 2013 yılında rekor kıran Carolina Reaper’ın yaratıcısıdır. Guinness web sitesinde, Ed Currie’nin Pepper X’i geliştirmek için onu en acı biberlerle melezleştirdiği belirtiliyor.

Pepper X, popüler YouTube dizisi “Hot Ones”ın bir bölümünde dünya çapında tanıtıldı. Ancak, bu kadar acı bir biberi denemeden önce dikkatli olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var, çünkü Puckerbutt Pepper Company’nin web sitesinde aşırı acı olduğuna dair bir uyarı yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir