Kıymayı Çözmenin En İyi 3 Yolu

Mutfak İpuçları

Kıymayı güvenli bir şekilde çözdürmenin 3 yolu var…

12 ila 24 saatiniz varsa…

Zamanınız varsa kıymanızı buzdolabında çözdürmek en güvenli yoldur. Buzdolabında bir kg kıymayı tamamen eritmek yaklaşık 24 saat sürer , ancak sığır eti daha küçük dondurulmuş paketler halinde ise daha hızlı çözülür. Etin buzu çözülürken damlayan damlamaları veya dışarı sızan suyu tutmak için paketi bir tabağa koymalısınız.

1 saatiniz varsa…
Akşam yemeğine sadece bir saat kadar kala ve elinizde yarım kilo donmuş kıyma varsa, onu bir kase soğuk suda çözdürebilirsiniz . İlk olarak, donmuş etin kapalı ve sızdırmaz bir pakette olduğundan emin olun, ardından soğuk musluk suyuyla dolu bir kaseye daldırın; ılık veya sıcak su, buz çözme sürecini hızlandıracak gibi görünebilir, ancak dış tabakayı ısıtacaktır. Sığır eti çok hızlı, bakteri üretir bu nedenle, çok ısınmasını önlemek için suyu da değiştirmeli veya her 30 dakikada bir birkaç buz küpü eklemelisiniz. Yarım kilo sığır etinin bir kase suda çözülmesi yaklaşık bir saat sürer, ardından hemen pişirilmelidir.

5 dakikanız varsa…
Kıymanın buzunu hızlıca çözmek için mikrodalgayı kullanabilirsiniz. Tüm ambalajı çıkarın, ardından eti bir tabağa koyun ve %50 güçte 2 ila 3 dakika mikrodalgada ısıtın, tamamen çözülene kadar her 45 saniyede bir döndürün ve çevirin. Etin bazı dış kısımları pişmeye başlayabilir, bu nedenle kıymayı mikrodalgada çözdürdükten hemen sonra kullanmalısınız.

Çözdüğüm kıymayı tekrar dondurabilir miyim?
Kıymayı çözdükten sonra güvenli bir şekilde tekrar dondurup donduramayacağınız, buzunu çözmek için kullandığınız yönteme bağlıdır. Kıymayı buzdolabında çözdükten sonra kullanmamaya karar verirseniz, bakteri üremesi riski olmadan 48 saat içinde dondurucuya geri koyabilirsiniz. Ancak etinizin buzunu çözmek için soğuk su veya mikrodalga kullanırsanız ve sonra kullanmak istemediğinize karar verirseniz, yeniden dondurmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir