Sağlıklı Beslenmeyle Yaşamınıza 10 Yıl Ekleyin: Yeni Araştırma

Sağlıklı Beslenme

Birleşik Krallık’ta yapılan büyük bir araştırma, sağlıklı bir diyetin benimsenmesi ve sürdürülmesinin, orta yaşlı bireylerin yaşam beklentisini neredeyse on yıl artırabileceğini gösteriyor. Nature Food dergisinde yayınlanan bu çalışma, yarım milyon Britanyalının sağlık verilerini inceleyerek, beslenme alışkanlıklarının yaşam süresine etkilerini ortaya koymaktadır.

Nature Food dergisinde yayınlanan araştırma, Birleşik Krallık’taki biyobanka çalışmasının bir parçası olarak yarım milyon Britanyalının sağlık verilerini inceledi. Araştırmacılar, 467,354 katılımcıyı yeme alışkanlıklarına göre gruplandırdı ve zaman içindeki değişimleri gözlemledi. Sağlıklı ve dengeli yiyenlerle, uzun ömürlü bir diyeti benimseyenler arasında yapılan karşılaştırma, 40 yaşındaki erkek ve kadınların yaşam beklentisinde 9 ila 10 yıl arasında bir artış ortaya koydu.

Sigara, alkol ve fiziksel aktivite gibi diğer faktörler göz önüne alındığında, sağlıksız beslenmeden sağlıklı beslenmeye geçenlerin kazanç elde ettiği belirlendi. Bu değişikliği yapanların diyetlerinde daha fazla tam tahıl, kuruyemiş, meyve ve daha az şekerli içecek ve işlenmiş et bulunuyordu.

Araştırmacılar, daha büyük beslenme değişikliklerinin daha fazla yaşam beklentisi artışına yol açtığını belirtti. Başlangıçta ortalama bir diyetle başlayıp daha sonra sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geçenlerin kazancının daha düşük olduğu görüldü. Ancak, yaşlılarda başlatılan diyet değişikliklerinin bile önemli olduğu vurgulandı. Örneğin, 70 yaşındaki bir kişi bile sürekli bir diyet değişikliği yaparak yaşam beklentisini 4 veya 5 yıl uzatabilirdi.

Sonuçlar, Birleşik Krallık’ta sağlığı iyileştirmeye yönelik hükümet önlemlerine işaret ediyor. Sağlık odaklı gıda vergileri, okul ve iş yerlerindeki gıda ortamlarının düzenlenmesi ve sağlıklı gıdaların maliyetini düşürmeye yönelik teşvikler gibi politikaların sağlıklı beslenme kalıplarını iyileştirmek için kullanılabileceği vurgulanıyor.

Kaynak: İndependent

Derleyen: EvdenYiyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir