CarrefourSA, 30. Yılını Yatırımla Kutluyor ve ‘CarrefourSA Mutfak’ ile Online Yemek Siparişi Sunuyor

Haberler

Türkiye’nin önde gelen market zincirlerinden CarrefourSA, 30. yılını yatırımlar ve yenilikçi iş modelleriyle kutluyor. ‘Yeni Nesil Market’ vizyonu doğrultusunda öncü bir rol üstlenen CarrefourSA, organize gıda perakende sektöründe online yemek siparişi hizmeti sunmak amacıyla ‘CarrefourSA Mutfak’ı hayata geçirdi. 55 ilde 950’den fazla mağazası, 11 bin çalışanı ve 14 deposu ile CarrefourSA, müşterilerine doğru ürünü, doğru üreticiden doğru fiyata sunma konusundaki iddiasını sürdürüyor.

CarrefourSA, 30. yılını “yenilenme, yatırım ve yenilikçi iş modelleriyle büyüme yılı” olarak ilan ediyor. Bu büyüme yolculuğunda ‘Lezzet Arası’ restoranlarıyla önemli bir adım atan CarrefourSA, başarısını ‘CarrefourSA Mutfak’ ile online yemek siparişi sektörüne taşıyor. CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “CarrefourSA Mutfak” hizmetini İstanbul’da başlattıklarını ve yıl sonuna kadar İstanbul’daki bulut mutfağı sayısını 4’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Kartallıoğlu, CarrefourSA’nın 30. yılının özel bir yıl olduğunu vurgulayarak, “Dönüşüm yolculuğumuzun odağında yer alan ‘Yeni Nesil Market’ vizyonuyla 30. yılını yeni yatırımlar ve yeni iş modelleriyle kutlamaya devam ediyoruz. 2020 yılında hayata geçirdiğimiz bayilik sistemi ile girişimcilerle işbirliği yaparken, aynı zamanda HORECA sektörüne yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

CarrefourSA’nın yeme-içme sektöründeki Lezzet Arası restoranlarıyla elde ettiği başarıyı online yemek siparişiyle CarrefourSA Mutfak’a taşıdığını söyleyen Kartallıoğlu, global bulut mutfağının büyüdüğünü ve Türkiye’de de hızla geliştiğini ifade etti. Kartallıoğlu, CarrefourSA Mutfak’ta sunulan yemeklerin günlük ve taze olarak hazırlandığını, tüm taze ürünlerin CarrefourSA’dan temin edildiğini açıkladı.

CarrefourSA Mutfak bünyesinde yer alan markalardan sipariş vermek isteyen müşterilerin Getir Yemek, Trendyol ve Yemeksepeti gibi platformlardan sipariş verebileceğini belirten Kartallıoğlu, yeme-içme sektöründeki tecrübelerini CarrefourSA Mutfak konseptine taşıyarak hızlı ve sağlıklı bir büyüme hedeflediklerini söyledi.

Bu gelişmelerle CarrefourSA, hem gıda perakende sektöründe hem de yemek siparişi sektöründe öncü bir konumda bulunmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir