Çin’in En Son Sokak Yemeği Modası: Tavada Kızartılmış Taşlar!

Haberler

Çin sosyal medyasında mutfak merakını ateşleyen, temel malzemesi taş olan geleneksel tavada kızartma yemeği, adeta “dünyanın en zor yemeği” olarak nitelendiriliyor.

Hubei eyaletinde ortaya çıkan bu ilginç yemek, müşterilerin zengin ve baharatlı lezzetlerini tatmak için küçük kayaları emmelerini gerektiriyor. Suodiu adı verilen bu yemek, Çince’de “em ve at” anlamına geliyor ve tam olarak kayaların tatlarını emdikten sonra tükürülmesiyle tamamlanıyor.

Çin’in sosyal medya platformlarında hızla yayılan Suodiu’nun videoları, internet kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Bu videolarda, sokak satıcılarının nasıl bu ilginç yemeği pişirdiği görülebiliyor. Satıcılar, teppanyaki tarzı bir ızgarada çakıl taşlarını cızırtılı bir şekilde kızartıyor ve üzerine kırmızı biber yağı ile sarımsak sosu dökerek karıştırıyor. Son olarak da sarımsak ve doğranmış biber ekleyerek hazırlanan yemeği servis ediyorlar.

Aromalı taşlar, müşterilere avuç içi büyüklüğünde kutularda sunuluyor ve her porsiyon yaklaşık 2,30 ABD Doları tutuyor.

Suodiu yemeğinin, yüzlerce yıl öncesine dayandığına inanılıyor. Bir yerel haberde, kayıkçılar arasında sözlü olarak nesilden nesile aktarıldığı belirtiliyor. Eskiden kayıkçılar, nehirde mahsur kaldıklarında ve yiyecekleri tükendiğinde, başka çeşnilerle birlikte yemek yapmak için taşları kullanırlarmış. CNN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir