Doğal Raf Ömrü: Buzdolabına Konulmasına Gerek Olmayan 10 Meyve ve Sebze

Haberler

Daha lezzetli yiyecekler için buzdolabınızı rahatlatın! Kararmalarını veya küflenmelerini önlemek için sürekli soğuk hava gerektirmeyen bir dizi meyve ve sebze var. Aslında, bazen düşük sıcaklıklar, olgunlaşma sürecini geciktirerek bu meyve ve sebzelere zarar verebilir. İşte sebzeliğinizde saklayabileceğiniz 10 yaygın meyve ve sebze

Kavun
Karpuz, kavun ve bal özünün tatlı ve lezzetli ısırıkları sadece lezzetli değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek vitaminler ve antioksidanlarla doludur. Ancak bu meyveleri dilimleyip buzdolabına koymak yerine, direkt kesip yiyin kalan parça olursa kabuğunu bozmadan sıkıca sararak buzdolabına kaldırın.

Soğan ve Sarımsak
Buzdolapları fazla nem biriktirir ve soğan ile sarımsak nemden hoşlanmaz. Kısa sürede yumuşayıp küflenirler. Bu nedenle, serin ve kuru bir yerde, tercihen kilerde veya kiler gibi bir alanda saklamak daha iyidir. Ancak, bu ürünleri patateslerden uzak tutun; çünkü salınan etilen gazı nedeniyle daha hızlı çürüyebilirler.

Muz
Muzları hızlıca olgunlaştırmak isterseniz buzdolabına koyabilirsiniz. Ancak eğer muzlar zaten olgunlaşmışsa ve ömürlerini uzatmak istiyorsanız, etilen salınımını engelleyen plastik bir örtü ile kaplayarak oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Biber
Biberler buzdolabına koyulduğunda olgunlaşmayı durdurur. Lezzet ve tat yoğunluğu, mutfak tezgahında bırakıldığında artar.

Patates
Patatesleri buzdolabına koymak hatalı bir adımdır. Serin ve karanlık bir yerde, bir kese kağıdı içinde en iyi şekilde muhafaza edilir.

Tropikal Meyve
Ananas, mango, kivi gibi meyveler sıcak iklimlerden gelir, bu nedenle soğutma ihtiyacı yoktur. Aldığınız gün tadını çıkarın veya daha büyük parçalara ayırıp hava geçirmez kaplarda dondurun.

Çekirdekli Meyve
Avokado, şeftali, kayısı ve erik gibi çekirdekli meyveleri oda sıcaklığında olgunlaşmaları için bekletmelisiniz. Yumuşak ve hafif bastırıldığında olgunlaştıklarını anlayabilirsiniz, bu aşamada buzdolabına koyabilirsiniz.

Narenciye
Limonlar, greyfurtlar ve limonlar soğutma gerektirmeyen kalın kabuklu narenciye meyvelerindendir. Hava geçirmez bir kapta veya meyve sepetinde haftalarca taze kalabilirler.

Fesleğen
Fesleğeninizi buzdolabında tutmak yerine, saplarını su içinde tutarak tazeliğini ve canlı yeşil rengini koruyabilirsiniz.

Domates
Taze toplanmış domatesler buzdolabının nemi nedeniyle zarar görebilir. Serin ve kuru bir yerde saklamak daha iyidir, ancak istiflemeyin veya kümelemeyin!

Evdenyiyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir