Dünya’nın En İyi 33 Tatlısı

Haberler

Seyahat, macera ve yemek konularını araştıran, pasta şefinden yazarlığa geçmiş bir yazar olan Jen Rose Smith’in pastacılıkta geçirdiği dokuz yılda, her yerde yeni tatlar keşfetmek için seyahat etmesinin meyveleri olan şahane bir listeyi sizler için derledik. Listede Türkiye’den de lezzetler olması ayrıca gurur verici. Alfabetik sırayla, dünyadaki en iyi tatlılardan bazıları şunlar:

Alfajores, Güney Amerika

Arjantin’den Peru’ya kadar bir mahalle fırınına adım atın ve muhtemelen tezgahın arkasında üst üste yığılmış bu yumuşak, dolu kurabiyeleri bulacaksınız. Kurabiyenin ufalanan ısırığı yerini tatlı bir dulce de leche tabakasına bırakır; bu, tatlandırılmış sütün zengin, yumuşak bir hale dönüşene kadar hafifçe pişirilmesiyle yapılan karamel benzeri bir şekerdir.

Apfelstrudel, Avusturya

Geleneksel strudel hamuru inanılmaz derecede ince bir tabaka halinde; efsaneye göre içinden bir gazete okunabilecek kadar şeffaf olmalıdır. Uzatıldıktan sonra, narin hamur, tereyağlı kızarmış ekmek kırıntıları, kuru üzüm ve bazen cevizle zenginleştirilmiş tatlı, elma dolgusunun etrafına sarılır.

Baklava, Türkiye

Osmanlı İmparatorluğu’nun en tatlı miraslarından biri olan bu şerbetli tatlıda 40 kat ince katman tek bir lokmada erir. Doğu Akdeniz, Balkanlar, Kafkaslar ve Kuzey Afrika’da rağbet gören bir lezzet olmaya devam etse de, Osmanlı İmparatorluğu’nun şerbet dökülerek yapılan hamur işlerinin en ünlüsü olan baklavanın anavatanı kesinlikle Türkiye’dir ve dünyanın en cazip ikramları arasında yer alır.

Kara Orman Pastası, Almanya

Almanya’nın Kara Orman bölgesi, peri masalları ve dağ tepesindeki şatoların yanı sıra, ülkenin en lezzetli pastasının adaşı hatta menşei olarak bilinir. Koyu renkli çikolatalı kek, vişneli bir kiraz şurubuna batırılır, ardından derin çırpılmış krema ve taze kiraz katmanlarıyla ince, çikolatalı bir tabanın üzerine istiflenir. Sonrasında daha fazla krema ve rendelenmiş çikolata ile kaplanır, kirazlarla süslenir.

Burma, Orta Doğu ve Türkiye

Baklavanın zarif ve aromatik akrabası olan bu tatlıda, kıtır kıtır kadayıf hamurunun yufkaları zengin bir ceviz dolgusuna dolanır. Baklavadan farklı olarak, burma genellikle kızartılır, ardından şerbetlenerek gevrek bir doku eklenir. Baklava ise dolgusunu mütevazı bir yufka tabakasının içine gizlerken, burma yuvarlanır ve dilimlenir, rengârenk antep fıstığı, veya ceviz enine kesiti görünür. Bu göz alıcı sunum burma’yı özellikle hediye olarak popüler kılıyor. Orta Doğu ve Türkiye’deki pastaneler burma yığınlarıyla yoldan geçenleri cezbeder.

Cannoli, Sicilya

Kökleri adanın çeşitli mutfak tarihinin derinliklerine uzanan bu Sicilya klasiğinde, kıtır kıtır kabuğun yerini kremalı peynir dolgusu alıyor. Kökeni Palermo’daki vahşi Karnaval kutlamalarına dayanan geleneksel cannoli, koyun sütünden yapılan ipeksi pürüzsüz ricotta peyniri ile doldurulur. Diğer taraftan bu lezzet Sicilya mutfağında Arap etkisini de kanıtlıyor.

Kakule Çörekler, İsveç

4 Ekim, İsveç takviminde Tarçınlı Çörek Günü olarak geçer ancak birçok çörek meraklısı, aromatik kakule versiyonunun tarçının cazibesini gölgede bıraktığında ısrar ediyor. Kakule çörekleri İsveç’teki birçok işyerinde günde iki kez gelen kahve molası olan fika’da ikram edilir. Taze pişmiş kakuleli çörekler basit ve rahatlatıcıdır.

Çikolata Parçalı Kurabiye, Amerika Birleşik Devletleri

Bir diğer adıyla Cookie mükemmel bir çikolatalı kurabiye, doku ve tatların hassas bir dengesidir. Çıtır bir kenar yumuşak, erime merkezine yol açar ve hamurun tereyağlı tatlılığı, acı tatlı çikolata ve kahverengi şekerin hafif kenarını ortaya çıkarır. Efsaneye göre, çikolata parçacıklı kurabiyenin kökeni, Massachusetts hanı sahibi Ruth Wakefield’ın eşit çikolatalı kurabiyeler yapmak için kurabiye hamuruna doğranmış çikolatayı karıştırmasıyla yaşanan bir kazaya dayanıyor.

Çikolatalı Mus, Fransa

Sadece bir avuç malzemeyle yapılan çikolatalı mus, lezzetli bir paradokstur: Ne kadar zenginse, o kadar hafif görünür. Mus Fransızca’da “köpük” anlamına geliyor.

Cornes de Gazelle, Fas

Fas tatlıları içerisinde bu dolgulu hamur işi favoriler arasındadır. Yoğun emek isteyen bu tatlı yıl boyunca kutlamalarda ve özel yemeklerde görünür. Klasik versiyonda, portakal çiçeği suyu ile kokulu öğütülmüş badem dolgusunun etrafında ince bir hamur tabakası kıvrılır.

Creme Brûlée, Fransa

Bu kremalı tatlının üzerinde parlak, yanmış şeker var. Her lokma biraz çıtır çıtır karamel acılığın en ucuna kadar yakılmış vanilyalı muhallebinin aromatik tadıyla karıştırılmalıdır. Genellikle saf krema kullanılarak yapılan crème brûlée, tüm muhallebi tatlıları arasında en zenginlerinden biridir.

Dan Tats, Hong Kong

Bölgenin en ikonik ikramlarından birsidir. Yumurta ve muhallebi kokulu bu tatlının en güzeli fırından yeni çıkmış, ılık muhallebi mükemmel gevrek bir kabukla buluştuğunda çıkar.

Donuts, Amerika Birleşik Devletleri

Dünya tatlıları panteonunda, kızarmış hamur bir dayanak noktasıdır. Kaynar yağda kızartılan, basit ekmek hamuruna eklenen dolgularla hızlı ve tok tutan bir ziyafete dönüştürür.

Eszterhazy Torta, Macaristan

Görkemli günlerinde, Avusturya-Macaristan imparatorluğu Orta Avrupa’ya kadar uzanıyordu ve imparatorluğun yıkılmasından bir asır sonra kremalı mirası Viyana’dan Saraybosna’ya pastane vitrinlerinde hâlâ bulunabilir. Bu zarif pasta için, ince yuvarlak badem bezeleri çikolatalı tereyağlı krema şeritlerinin arasına istiflenir, ardından çikolata ve vanilyalı fondandan oluşan ebruli bir örümcek ağı ile kaplanır.

Gâteau Fondant au Chocolat, Fransa

Bu koyu ve zengin pasta’da zamanlama çok önemlidir. Çok erken servis yaparsanız akışkan çikolatlı kek; çok geç servis yaparsanız sadece bir kek.1990’larda kek, lav keki veya erimiş çikolatalı kek olarak bir menü yıldızı oldu. Bu duygusal tatlı, bir yemeği bitirmek için dünyanın en sofistike yollarından biri olmaya devam ediyor.

Gulab Jamun, Hindistan

Bu bolca yağda kızartılmış Hint ikramları, basit bir çörek gibi görünse de her şeydir. Zengin ve emek yoğun bu tatlı, Ramazan Bayramı’ndan Diwali’ye kadar Hint kutlamalarının favorisidir, ancak adı İran’daki kökenlere işaret eder.

Japon Cheesecake

New York versiyonunu biraz ağır bulan cheesecake meraklısı için bu Japon ikramı güzel bir alternatif olabilir. Cheesecake’in enfes keskinliğini pandispanyanın çatı katıyla harmanlayan kremalı tatlıda, hafif kültürlü peynirin zenginliği, havadar bir dokuyla dengeleniyor.

Kaşata, Doğu Afrika

Karamelize şekerin çıtırtısı zengin yer fıstığı, taze hindistancevizi veya ikisinin karışımıyla harmanlanan bir tatlı.

Kifli, Macaristan

Yumuşak, lapa lapa bir hamur, meyve reçeli dolgusu içeren dolgun bir yarım ay şeklinde şekillendirilir ve ardından hafif bir pudra şekeri örtüsü ile kaplanır. Kifli sadece meyve reçelleriyle sınırlı değil. Özellikle tatil zamanlarında çok sevilen tatlıların içi genellikle ceviz veya haşhaş ile dolduruluyor.

Knafeh, Levant

Pek çok Orta Doğu tatlısı gibi, knafeh, hamur işinin tepesini ve dolgusunu gül veya portakal çiçeği aromasıyla besleyen aromatik bir şeker şurubuna batırılır. Amman’dan İskenderiye’ye kadar kalabalıklar tatlı knefe dilimleri için sıraya girerken, tatlıyı denemek için en ikonik yer knefenin memleketi olduğunu iddia eden Filistin’in Nablus şehri olabilir. Nablus versiyonunda, keskin bir keçi peyniri dolgusu, ince hamur işleriyle veya yumuşak bir pişmiş irmik örtüsüyle kaplanır.

Kulfi, Hindistan

Bu dondurulmuş tatlı, oldukça zengin bir dokuya sahiptir. Saatlerce sütü sürekli karıştırarak yapılan geleneksel bu tarifte sütün yavaş yavaş eksilerek doğal şekerlerine karamel tatlılığı verir.

Limonlu Tart, Fransa

Lezzeti zengin tereyağını, limon suyunun asitliğini ve limon kabuğu rendesinin ısırmasını dengeleyen bu klasik Fransız turtasını ince bir limon kreması tabakası doldurur. Mükemmel bir şekilde uygulandığında sonuç tatlı cennetidir.

M’hanncha, Fas

Dolgusunda yer fıstığı, portakal çiçeği suyu, tangier ve Türkiye’de doğal bir reçine olan sakız yer alır. Üzerine fındık ve öğütülmüş tarçın serpiliyor. Bu Fas tatlısı için kullanılan yufkadan bile daha ince olan narin warqa hamurudur ve bir top hamurun sıcak bir kalbur üzerine sürülmesiyle hazırlanır.

Medovik, Rusya

Rusya’nın en sevilen tatlıları arasında yer alan bu pastanın ince katmanlarına biraz bal dokunuşu aromatik bir kıvraklık katıyor. En ayrıntılı versiyonlarda 10 adet üst üste istiflenebilen kek katmanlarının arasında, ballı krema bulunur.

New York Cheesecake, Amerika Birleşik Devletleri

Daha hayali tariflerin aksine, New York’un klasik cheesecake’i, neredeyse her zaman Philadelphia markası olan şeker, yumurta, krema ve krem ​​peynir karışımına hafif bir aroma katmak için sadece bir miktar vanilya özü veya limon kabuğu rendesi ile soslardan veya belirgin tatlardan kaçınır.

Pavlova, Avustralya ve Yeni Zelanda

Tatlıya adını veren dünyayı dolaşan Rus balerin Anna Pavlova, her iki ülkeyi de ziyaret etti. Avustralya ve Yeni Zelanda tatlının kendisinin olduğunu iddia eder, ancak tartışma bu ziyaret ile sona erdi. Çıtır beze kabuğuna bir çatal batırın ve tatlı bir şekilde çiğnenmiş bir iç kısım keşfedeceksiniz.

Katayef, Orta Doğu

Ramazan’ın en sevilen tatlılarındandır. Tatlı, hayata bir tür mayalı gözleme hamuru olarak başlar, ancak katayef’in sadece bir tarafı ızgarada pişirilir ve altın renginde kızartılmış kabuk ile yumuşak iç kısım arasında dişlek bir denge oluşturulur. Katlanmış tabanın içine taze peynir, kuru meyveler, fındık veya kremadan oluşan tatlı bir karışım doldurulur ve genellikle gül suyu veya öğütülmüş tarçın ile kokulandırılır.

Rigó Jancsi, Macaristan

Bu klasik ikramda kabarık çikolatalı pandispanya, kayısı reçeli ve çikolatalı mus vardır. İpeksi dokusu ve zengin aromasıyla sevilen bir pastadır.

Safranlı Dondurma, İran

Safran, gülsuyu ve antep fıstığı kokulu bu dondurma İran Yeni Yılı Nevruz’da İran’ın favori tadıdır. Hafif altın renginden kendine özgü aromasına kadar kremsi lezzet, baharın özüdür. Tek başına lezzeti bile dünyanın en iyi donmuş tatlıları arasında kolayca yer bulur.

Mangolu Yapışkan Pirinç, Tayland

Mangolu yapışkan pirinçten oluşan olgun, yumuşak bir lezzet dünyanın en mükemmel tatlıları arasındadır. Güney Asya sütlacı olarak da bilinen bu tatlı yolu Tayland’a düşen herkesin ilk tatması gereken tatlılardan biridir. Uzakdoğu ülkelerinde çok sevilen bu tatlı, Türk mutfağındaki sütlaç ile benzerlikler göstermektedir. tatlının yapımında yapışkan pirinç, mango ve hindistan cevizi sütü kullanılır.

Yapışkan Şekerleme Pudingi, Birleşik Krallık

Rahatlatıcı İngiliz tatlılarında son nokta olan bu tatlı, yapışkan nostaljinin sıcak bir servisidir. Yumuşacık kekin tabanı kıyılmış hurmalarla süslenir, ardından kremalı bir sosta boğulur. Ayırt edici lezzetin çoğu pekmezden gelir. Pek çok aşçının kilerinde pekmez yerini kristalize şekere bırakırken, bir zamanlar Birleşik Krallık’ta işçi sınıfı diyetlerinin önemli bir parçası olan tercih edilen bir tatlandırıcıydı.

Tarte Tatin, Fransa

Bu ünlü Fransız tatlısını pişirmek için bir tavaya elmaları, şekeri ve tereyağını koyarak başlayın, ardından bir yuvarlak hamurla doldurun. Hamur işi, dolguyu bir kapakla kapatın elmalar eridikçe şekerin karamelleşmesini sağlar. İşlemin püf noktası, tartın fırından çıkması ve erimiş şekerin yapışkan yapıştırıcıya dönüşmeden önce bir tabağa çevrilmesi gerektiğidir.

Tiramisu, İtalya

Dünyanın dört bir yanında tatlı bir dayanak noktası haline gelen bu modern İtalyan tatlısında, kremsi çırpılmış mascarpone katmanları, kahveye batırılmış kedi dili kullanır. Kahve, çikolata, krema kombinasyonudur ve kesinlikle en yorgun damakları bile lezzetlendirir.

Trifle, Birleşik Krallık

Tatlandırıcı bir sıvı ıslatılmış yumuşak pandispanya katmanları, reçel, muhallebi ve üzerine çırpılmış krema ile lezzete dönüşen bir tatlı. Adı en az 16. yüzyıla kadar uzanıyor ancak tatlının malzemeleri zamanla gelişti.

Kaynak: CNNTravel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir