Farklı Ülkelerdeki Dondurma Çeşitleri

HaberlerKültür

Yaz sıcaklarında serinlemek için tercih ettiğimiz dondurma, dünya genelinde her yaştan herkesin favori lezzetlerinden biri. Asya’dan Amerika’ya kadar her kıtada dondurma severler bulunuyor. Dondurma, tarih boyunca farklı kültürlerde farklı yorumlara sahip olmuş ve her biri insanları bir araya getiren bir lezzet olmuştur.

Dondurmanın kökeni M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanıyor. Antik Yunanlı Büyük İskender, bal ve nektarla tatlandırılmış kar ve buzun tadını çıkarırmış. Roma İmparatoru Nero ise meyve ve meyve sularıyla tatlandırılmış karı severmiş. Ancak dondurma, bugünkü haliyle İtalya’nın katkılarıyla şekillenmiştir.

Günümüzde dünya genelinde pek çok dondurma çeşidi ve markası bulunmaktadır. İşte dünyada ünlü dondurma türleri ve bazı ülkelerdeki dondurma markaları:

İtalyan Gelato

İtalya’nın en meşhur dondurmasıdır ve yoğun lezzeti, kremsi dokusuyla ünlüdür. Floransa’daki Vivoli, Venedik’teki Gelato di Natura ve Roma’daki Giolitti gibi ünlü gelato dükkanları vardır. İtalyanlar dondurmacılarda toplanır ve sosyalleşir. İtalyan dondurmasının geleneksel dondurmadan daha az yağ içerir ve tam yağlı süt, yumurta, şekerden yapılır, çikolata, fındık, antep fıstığı ve çikolata parçalarıyla karıştırılmış vanilyalı dondurma en sevilen tatlardır.

Fransız Dondurması (Crème Glace)

İtalyan gelatosuna benzer ancak daha zengin bir dokusu vardır. Fransız dondurmaları genellikle krema ve yumurta kullanılarak yapılır. Paris’in ünlü Berthillon gibi markaları Fransa’da bilinir. Mutfak tarihine göre, 17. yüzyılın sonlarında İtalyan bir göçmen tarafından açılan ve halen faaliyette olan Paris restoranı Le Procope, Fransa’yı dondurma ile tanıştırdı.

Japon Kakigori

İnce taneli buzun üzerine şuruplarla servis edilen bir tür Japon dondurmasıdır. Matcha (yeşil çay) dondurmaları da Japonya’da popülerdir. Pasta şefleri, kabarık bir yığın haline gelene kadar buz bloklarından buzu tıraş ederek kakigori yaparlar. Daha sonra yeşil çay, çilek, üzüm ve kavun gibi tatlarda şurupları buza eklerler.

Hint Kulfi

Hindistan’ın geleneksel dondurmasıdır ve koyulaştırılmış süt, şeker ve çeşitli tatlarla yapılır. Jaipur’daki Pandit Kulfi ve Mumbai’deki Kuremal Mohan Lal Kulfi Wale gibi meşhur kulfi dükkanları ünlüdür.

Türk Dondurması

Türkiye’nin Maraş dondurması, keçi sütü, şeker ve salepten yapılan bir dondurmadır. Sokak satıcılarından ve özellikle İstanbul’daki meşhur Ali Usta dondurma dükkanından alınabilir. İstanbul’un Moda semtindeki Ali Usta 1969 yılında kurulmuş ve dükkanda fındık, ceviz ve kavun gibi lezzetler sunuluyor. En çok tercih edilen dondurma maraş dondurmasıdır.

Bu sadece bazı örneklerdir, dünyanın dört bir yanında farklı lezzetlerde ve markalarda dondurmalar bulunmaktadır. Her ülkenin kendine özgü dondurma kültürü ve favori markaları vardır. Seyahat ettiğiniz veya bulunduğunuz bölgede yerel dondurma dükkanlarını deneyerek, dünyanın en iyi dondurmalarını tadabilir ve yerel lezzetleri keşfedebilirsiniz.

EvdenYiyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir