Hindistan’ın Pürüzsüz ve Kremsi Dondurması Kulfi

Dondurma TarifleriKültür

Hindistan’ın sıcak yazları, sütle yapılan ve genellikle antep fıstığı ile tatlandırılan geleneksel konik şekilli donmuş bir şekerleme olan yumuşak, kremsi kulfi ile en iyi şekilde yaşanır. Her yıl Nisan ayından itibaren sıcaklığın artmasıyla birlikte kulfi tezgahları sokaklarda ortaya çıkar.

Kulfi, sıcak hava ile ilişkilendirilse de, birçok Hintli için geleneksel dondurma aynı zamanda daha basit zamanlarla ve çocukluk nostaljisiyle yakından bağlantılıdır.

Kulfi’nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır ve kraliyet arzularının ve bilimsel bilginin bir ürünüdür. Ain-i-Akbari adlı belgede, Hindistan’ın Babür mahkemelerinde donmuş tatlıdan bahsedilir ve kulfi, yoğunlaştırılmış süt, antep fıstığı ve safran gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan bir lezzettir.

Kulfi’nin kökeni belirsizdir ancak Fars mutfağının etkisi göz önüne alındığında, İran ve Semerkand’ın serin bölgelerinden gelmiş olabileceği düşünülüyor. Hint Babür mutfağı, Orta Asya ve İran mutfaklarından büyük ölçüde etkilenmiştir ve “kulfi” terimi, Farsça “qulfe” kelimesinden türetilmiştir.

Günümüzde güherçile kullanma tekniği yerini modern ticari buzdolaplarına ve donduruculara bırakmıştır. Ancak bazı Hint köylerinde hala geleneksel yöntemlerle kulfi yapılmakta ve satılmaktadır.

Kulfi ve dondurma arasında belirgin farklar vardır. Kulfi, sütün yavaş yavaş pişirilerek yoğunlaştırılması ve ardından dondurulmasıyla yapılırken, dondurma sütün çeşitli tatlar, şeker ve krema ile çalkalanıp dondurulmasıyla hazırlanır. Kulfi genellikle kalıptan çıkarılıp dilimlenir ve üzerine şurup, fındık ve safran eklenirken, dondurma kaşıkla alınarak kaselerde veya külahlarda servis edilir.

Her ikisi de sayısız deneme ve geliştirmeye tabi tutulmuş olsa da, kulfinin pürüzsüz ve kremsi tadı, antik Babür mahkemelerinden günümüze kadar gelen kraliyet tarifinin üstünlüğünü sürdürüyor. Kulfi, Hindistan’da hala unutulmaz bir tatlı deneyimi sunmaya devam ediyor.

Kulfi tarifi malzemeleri

2½ litre (10½ bardak) tam yağlı süt
10 bakla kakule
150g (¾ bardak) toz şeker
50g (2½ yemek kaşığı) tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt
800g (1¾lb) doğranmış tuzsuz kabuklu antep fıstığı

Kulfi tarifi nasıl yapılır?


Sütü bir derin tavaya dökün ve toplam hacmin üçte birine düşene kadar kaynamaya bırakın. Tavaya yapışmasını önlemek için karıştırın. Kakule kabuklarını ekleyin.

Şekeri ekleyin ve kaynatın. tavayı ocaktan alın ve karışımı soğumaya bırakın.

Yoğunlaştırılmış sütü ekleyin ve iyice karıştırın. Kakule kabuklarını çıkarın. Süt karışımını bir karıştırıcıya aktarın ve pürüzsüz olana kadar püre haline getirin. Doğranmış antep fıstığını karıştırın. Karışımı bir kulfi veya dondurma kalıbına dökün.

Yarı donana kadar dondurucuya yerleştirin; karışıma 10 çubuk yerleştirin. Tamamen donması 4-8 saat sürebilir. Tamamen donduktan sonra kalıptan çıkarın ve daha fazla kıyılmış antep fıstığı ile süsleyin. Afiyet olsun.

EvdenYiyelim

KAÇ KİŞİLİK
adet
HAZIRLAMA SÜRESİ
PİŞİRME SÜRESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir