Müşterileri aşırı miktarda yemek yemeye teşvik etmeye ceza

Haberler

Çin’deki bir restoran, müşterilerine 108 etli hamur yemeleri için meydan okudu ve bu durum gıda israfını önleme yasalarına aykırı olduğu için yetkililer, restoranın üzerine baskın düzenlediler.

Yetkililer, Çin’deki bir restorana müşterilerine 108 etli hamur yemeleri için meydan okuduğu gerekçesiyle baskın düzenledi.

Çin’de bulunan bir restoran, müşterilerine 100’den fazla etli hamur yemeleri karşılığında ücretsiz yemek ve diğer ödüller kazanma fırsatı sunarak ülkenin gıda israfını önleme yasalarını ihlal edip etmediği konusunda soruşturma altına alındı.

Yarışmada, müşterilerin 108 adet etli hamuru en kısa sürede bitirerek ücretsiz bir yemek ve ek ödüller kazanma amacıyla yarıştığı belirtiliyor. Restoran, bu teklifi sosyal medyada duyurarak müşterilerin ilgisini çekmeye çalışmıştı. Ancak Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi’nin gıda israfıyla ilgili yasaları ihlal ettiği yönündeki soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı.

Yemek yeme yarışmaları Batı ülkelerinde yaygın bir olay olsa da, Çin’de hassas bir konu olarak ele alınmaktadır. Çünkü ülkede yaşanan 1950’li ve 60’lı yıllardaki kıtlık dönemi, tahminen 45 milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açmış ve hala hafızalarda tazedir.

2021 yılında yürürlüğe giren gıda israfına karşı yasa, çevrimiçi blog yazarlarına yönelik hükümet eleştirileri sonrasında ortaya çıkmıştı. Bu yasa kapsamında, restoran sahipleri, işletmelerinin müşterileri aşırı miktarda yemek sipariş etmeye teşvik etmesi durumunda 10.000 yuan (1.400 $) kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Radyo ve televizyon kanallarının yanı sıra çevrimiçi video ve ses sağlayıcıları da, aşırı yeme ve içmeyle ilgili programlar veya sesli mesajlar hazırlayıp yayınladıklarında cezai yaptırımlarla karşılaşabilmektedir.

Ancak bazı Çinli internet kullanıcıları, yetkililerin bu konuda aşırıya kaçtığını düşünerek eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir