Saç Sağlığınız İçin En İyi ve En Kötü Besinler: Saçınızı Korumanın Sırları

HaberlerSağlıklı Beslenme

Saç sağlığı, yaşlanmanın kaçınılmaz etkilerinden biri olarak karşımıza çıkabilir. Ancak, saç dökülmesini ve yaşlanmayı ertelemek isteyenler için beslenme alışkanlıklarının büyük bir önemi vardır. Beslenmenin saç sağlığı üzerindeki etkisi irdelendiğinde, bazı yiyeceklerin saç büyümesini teşvik ettiği, bazılarının ise saç dökülmesine yol açabileceği ortaya çıkmaktadır.

Saçın yaşlanmasını geciktirmek isteyenler için sağlıklı beslenme adına dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. 2018 yılında yapılan bir araştırma, Batı tarzı beslenmenin cildimize ve saçımıza zarar verebileceğini gösterdi. Beslenme düzeni saç sağlığınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. İşte saç sağlığına etkisi olan bazı besinler ve besin öğeleri:

EN İYİLER

Yumurta

Araştırmalara göre yumurta sarısı, saç büyümesini uyarabilir. İçerdiği proteinler saç sağlığını desteklerken, D vitamini saçın kalınlaşmasını sağlar. Daha güçlü saçlar için günlük D vitamini ihtiyacının %11’ini karşılar.

Biberiye ile Beyazlamayı Geciktirin

Biberiye, saç sağlığı için hem içeride tüketilen bir bitki olarak hem de dışarıdan yağ olarak uygulandığında etkili sonuçlar sunar. Biberiye yüzyıllardır saç beyazlamasını geciktirmek ve saç büyümesini teşvik etmek amacıyla geleneksel halk ilaçlarında kullanılmaktadır. Biberiyeyi yemeklerinize daha fazla dahil edebilir veya içinde biberiye yağı bulunan saç bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.

Avokado

İçerdiği sağlıklı yağlar ve E vitamini saç sağlığını destekler, saçların daha dolgun ve parlak olmasına yardımcı olur. Avokado saçınızı serbest radikallere karşı koruyan E vitamini gibi antioksidanlar da sağlar. Bazı saç ürünleri avokado yağı içerir ancak sağlıklı yağ içeriği nedeniyle bu meyveleri yemek daha iyidir.

İstiridye

Yüksek miktarda çinko içerir ve çinko saç sağlığını destekler. Günlük çinko ihtiyacının %200’ünü karşılar. Dermatoloji Araştırma ve Uygulaması’ndaki bilimsel bir inceleme, saçlarınızı uzatmak istiyorsanız vücut ağırlığınızın kilogramı başına 5 mg çinko tüketmenizi önermektedir. Sadece birkaç istiridye, birçok yetişkinin saçlarını doğal olarak uzatması için yeterli çinko sağlayacaktır.

Yaban Mersini

Yüksek antioksidan içeriği ile saçları oksidatif stresten korur. Antioksidanlar saçın yaşlanmasını yavaşlatır. Yaban mersini tüm meyve ve sebzeler arasında en yüksek antioksidan seviyelerinden birine sahiptir.

Somon

Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar çok ihtiyaç duyulan omega-3 yağ asitlerini sağlar. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, balık yağı takviyesi alan kadınların saçlarının daha kalınlaştığı ve daha az saç dökülmesi yaşadığı görüldü. Dermatoloji Araştırma ve Uygulaması’ndaki araştırmaya göre Omega-3’ler saçları incelmiş kişilerde saç yoğunluğunu artırıyor

EN KÖTÜLER

Şeker

Yüksek şeker alımı vücuttaki protein emilimini sekteye uğratarak saç sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Tuz

Yüksek tuz alımı saçları kurutabilir, nem kaybına yol açabilir ve besin maddelerinin saç köklerine geçişini engelleyebilir.

Kızartılmış Yiyecekler

Hidrojene yağ içeren kızartılmış yiyecekler, saç dökülmesine neden olan hormon DHT seviyelerini artırabilir. Araştırmacılar, katı ve hidrojene yağların bir araya gelerek vücudumuzun saç dökülmesine neden olan bir hormon olan DHT seviyesini arttırdığını açıklıyor. Özellikle yağlar, sağlıklı saçların uzaması için gereken yağ asitlerini bastırır.

Alkol

Alkol, vücudun çinko emilimini engelleyebilir ve saç dökülmesine yol açabilir. Saçınızın neme ihtiyacı vardır, bu nedenle sık sık alkol almak saçınızı ve cildinizi kurutur. Bilimsel açıdan bakıldığında alkol vücudunuzun çinkoyu emmesini engeller.

Civa Tuzağı Kılıçbalığı

Somon ve karides gibi bazı balıklar saça sağlıklı yağ asitleri sağlar. Diğerlerinde ise saçlarımıza zarar veren yüksek miktarda cıva bulunur. Genel bir kural olarak, balık ne kadar büyük olursa, içerdiği cıva seviyesi de o kadar yüksek olur. Kılıçbalığı saç sağlığı açısından en büyük riski oluşturur. Ancak karides, yengeç, çoğu ton balığı ve istiridye gibi diğer yağlı ve yağlı balıklar sağlıklı saç büyümesini teşvik eder.

Saç sağlığını korumak için, kırmızı etin içerdiği demirin saç hücreleri üretimine yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, omega-3 yağ asitlerini içeren balık tüketimi saç büyümesini desteklerken, baklagiller saçların uzaması için gerekli bitki bazlı protein kaynaklarını sağlar.

Unutmayın ki sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli beslenme, saç sağlığını korumak için en önemli adımlardan biridir. Beslenmenizi çeşitlendirerek ve yukarıda belirtilen besinleri içeren bir diyet benimseyerek saçlarınızın güzelliğini ve sağlığını destekleyebilirsiniz.

Bu makale HealthGEM’den yararlanılarak EvdenYiyelim tarafından özgünleştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir