Sürdürülebilirlik ve Etik Yaşam Üzerine En İyi Belgeseller

Haberler

Tüm insanlık dünyada meydana gelen küresel ısınma, iklim krizi, sağlık krizi, kirlilik ve tehlike yaratan daha pek çok konuya aşina. Hem tüm bunların etkilerini azaltmak, hem de daha sağlıklı ve duyarlı bir yaşam sürmek mümkün. Gıda ve moda endüstrisinden, gösteri sektörü ve iklim krizine kadar pek çok alanda, Hollywood oyuncuları ve önde gelen liderlerin de dünya sahnesinde önemli rollerle yer aldığı etik yaşam ve sürdürülebilirlik konulu belgeselleri keşfedin.

Final Straw: Food, Earth, Happiness

Masanobu Fukuoka’nın The One Straw Revolution kitabından ilham alınarak hazırlanan belgesel, gıda ve sürdürülebilirlik konularına dikkat çekerek, besinlerin yolculuğundan basit ve etkileyici bir dille bahsediyor. Genellikle Kore, Japonya ve Amerika’da geçen belgesel sadece besin, toprak, gıda problemlerine değil günümüzde karşı karşıya olduğumuz birçok ekolojik ve sosyal konulara çözüm getirmek için çekilmiş.

A Plastic Ocean

A Plastic Ocean belgeseli son yıllarda okyanuslarda giderek artan ve hem iklim krizine neden olan hem de okyanuslardaki canlılığı tehlikeye atan plastik atıklara dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır. Belgesel, okyanuslara yaptığımız kötülükleri bizlere en gerçekçi ve acı şekilde gösteriyor.

Demain (Tomorrow)

“Büyümek için küçük adımlarla başlayın, gelecek nesiller için bir hikaye yazın” sloganıyla ortaya çıkan Tomorrow belgesi, yarın için kurulan felaket senaryolarını anlatmak yerine bu sorunların çözümü için ne yapabiliriz diye soru soran bir sürdürülebilirlik belgeseli. Tarım, enerji, ekonomi ve eğitim konularında uygulanabilecek yaratıcı çözümleri anlatarak bunlara gerçekçi çözümler bulmaya dikkat çekiyor.

Barınak

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali ve Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde gösterilen Barınak, sudaki yaşamın devam edebilmesi, sahil şeridinin erozyondan korunması, sudaki ekosistemin çeşitlenmesi için insanlar tarafından inşa edilen yapay resiflerin önemine dikkat çekiyor.

Planet Earth

BBC yapımı bir doğa belgeseli olan Planet Earth, izleyici sayısı milyarları bulan Emmy Ödüllü bir yapım. Her bölümünde mağara, dağ, çöl ve kutuplar gibi farklı konular işlenen belgesel, 11 bölümden oluşuyor ve yaşadığımız dünyanın farklı bir boyutunu ve güzelliklerini gösteriyor.

The Cove

Japonya-Taiji’de gösteri ve yemek amaçlı avlanan yunusların dramının anlatıldığı belgeselde yapılan yunus katliamı ve işlenen vahşet gözler önüne seriliyor. Bu belgesel, yunusların okyanuslardan gelen yardım çağrısını tüm dünyaya duyurup insanlığı harekete geçirmeyi hedefliyor.

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Küresel ısınma, doğal yaşamın yok oluşu, kirlilik ve dünyada dramatik etkilere sebep olan daha pek çok unsur Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı belgeselinde belgesel yapımcıları Kip Andersen ve Keegan Kuhn tarafından çarpıcı bir şekilde ele alınıyor.

Earth

2007 yapımı doğa belgeseli olan Earth, vahşi habitatlara ve canlıların çeşitliliğine dikkat çekiyor. Film, Ocak’tan itibaren 1 yılı Kuzey Kutbu’nda başlayarak aynı yılın Aralık ayına doğru Güney’e doğru ilerliyor.

Waste Land

2010 Berlin İnsan Hakları Ödülü, Panorama–İzleyici Ödülü, 2010 Seattle En İyi Belgesel ve 2010 Sundance İzleyici Ödülü’nün sahibi olan Waste Land, insan ruhunun güzelliğiyle sanatın dönüştürücü gücünü vurgulayan bir belgesel.

Food Inc.

Amerika’nın kurumsallaşan kontrollü gıda endüstrisine ışık tutan belgeselde süpermarketlerden sofralara gelen organik olmayan neredeyse bütün endüstriyel gıdaların nasıl hazırlandığı gözler önüne seriliyor. Food Inc, fast food tüketiminin öldürücü etkisi, hayvanların yetiştirilme koşulları ve beslenirken yapılan hataların yol açtığı hastalıklar gibi ucu gıda endüstrisine dayanan daha pek çok unsur hakkında bilgi sahibi olmayı sağlıyor.

Océans

Su altı dünyasının kaybolan güzellikleri üzerine çekilen Fransız yapımı belgesel sunduğu hayranlık uyandıran görsel şölenin yanı sıra ekolojik bir dramaya ışık tutuyor.

Fed Up

Amerika’da patlayan obezite salgını ve gıda endüstrisinin bunu ağırlaştırmasındaki rolünü mercek altına alan belgesel, obezitenin bir bağımlılık olduğunu vurguluyor.

The True Cost

Moda sektörünün dünya çapında yarattığı etkileri konu alan The True Cost tüketim çılgınlığının insan ve çevre üzerinde meydana getirdiği yıkıcı etkileri doğrudan izleyiciye gösteren bir belgesel.

More Than Honey

Arıların büyüleyici dünyasına renkli bir yolculuk yapmayı sağlayan belgesel; arı hayatı, sanayileşen arıcılık ve böcekleri yok ederken kendi varlığını tehlikeye sokan insanoğlunun doğada yarattığı etkilere dikkat çekiliyor.

Wasted! The True Story of Food Waste

Yemek israfının küresel çapta ele alındığı belgesel, izleyiciyi dünyanın dört bir yerine götürerek her yıl çöpe atılan 1,3 milyar ton gıdayı ve bunu önlemek için verilen mücadeleleri anlatılıyor.

Ten Billion

Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyar insana ulaşması bekleniyor ve bu durum pek çok felaketi de beraberinde getirecek. Gezegenin acil durumuna dair yapılan bir uyarı ve uyandırma çağrısı niteliğindeki belgesel gezegene bakış açınızı ve yeryüzündeki rolünüzü sonsuza dek değiştirecek.

The 11th Hour

Küresel ısınmaya sebep olarak insanlığın kendi yaşam alanını yok edişi ve kendini intihara sürükleyişini gözler önüne seren belgeselde insanlığın var olma mücadelesiyle yarattığı endüstri, bilim ve tıp gibi alanların yaşama fayda sağladığı kadar tehdit eder hale gelişini açıklıyor.

Plastic Planet

Belgeseli yazan, yöneten ve aynı zamanda rol alan Werner Boote, günlük yaşamda hayatın her noktasına giren plastiklerle ilgili çarpıcı ve son derece etkileyici bir bakış açısı sunuyor.

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2009 yılında daha az şeye sahip olduğu bir hayatın peşinden gitmeye karar veren Joshua Fields Milburn, bir sonraki sene ise arkadaşı Ryan Nicodemus ile birlikte bir websitesi kurar. “Minimalist” yaşam tarzlarını daha fazla insana tanıtmak için çıktıkları bu yolculuk; yazılar, podcast’ler ve son olarak da bu belgesel ile devam ediyor.

No Impact Man

Dünyayı etkisi altına alan küresel ısınmaya karşı tek bir kişinin nasıl etkisi olabileceği düşüncesiyle çekilen belgeselde, bu sorunun cevabını bulabilmek için 1 yıl süren bir deney gerçekleştiriliyor.

An Inconvenient Sequel

Eski ABD Başkan Yardımcısı Albert Al Gore’un küresel ısınmaya yönelik konferanslarından kesitler sunan belgesel iklim değişikliği ile mücadeleyi konu alıyor.

California and American Dream: Ripe For Change

California and American Dream serisinin dört bölümünden biri olan Ripe for Change, son 30 yılda Kaliforniya meydana gelen gıda ve siyaset kesişimini konu alıyor. “İşçilerin, tüketicilerin ve gezegenin sağlığına karşılık büyük miktarlarda gıda üretmek için neler yapılıyor? “Ucuz gıdaların gizli maliyetleri neler?” Sürdürülebilir tarım uygulamalarını nasıl yaratırız?” gibi sorular ise belgeselin odak noktası. Oggusto / Aslıhan Dönmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir