Zeytinyağının bir faydası daha açıklandı!

HaberlerSağlıklı Beslenme

Zeytinyağının sağlık ve zindelik için faydaları saymakla bitmiyor.

Zeytinyağının temel bileşeni olan oleik asit, kanseri ve Alzheimer hastalığını önlemeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Genellikle polifenoller gibi küçük bileşenlerine atfedilen zeytinyağının sağlık yararları artık bilim tarafından iyi bir şekilde kabul görüyor. Ancak şimdiye kadar bileşiminin yüzde 70 ila 80’ini oluşturan oleik aside çok az ilgi gösterildi. Bu nedenle Seville Üniversitesi Eczacılık ve Tıp Fakültelerinden bir grup profesör, zeytinyağında bulunan oleik asidin sağlığa temel katkıları üzerine bir çalışma hazırladılar.

Bu yağ asidi, zeytinyağının ana bileşeni ve sağlığı geliştiren birçok özelliğinden sorumlu. Oleik asit, vücudun kendisinde diyet ve sentez yoluyla üretiliyor. Dolayısıyla insan beslenmesinde en bol bulunan tekli doymamış yağ asidi.

Oleik asit, insan dolaşım sistemindeki başlıca tekli dpymamış yağ asidi olarak biliniyor. Beyinde, membran fosfolipidlerinin ana bileşeni ve nöronal miyelin kılıflarında bol miktarda bulunur. Majör depresif bozukluklardan ve Alzheimer hastalığından muzdarip hastaların beyinlerinde önemli ölçüde azalmış bir oleik asit seviyesi gözlemlenmiştir.

Hipokolesterolemik etkisi var
Tüm serbest yağ asitleri gibi, oleik asitin ana işlevi bir enerji molekülü ve hücre zarlarının bir bileşeni. En karakteristik etkilerinden biri, antioksidan enzimlerin hem sentezini hem de aktivitesini doğrudan düzenleyebildiği için antioksidan özelliği diyebiliriz. Diğer bir faydalı özelliği ise hipokolesterolemik etkisidir: kolesterol taşınmasıyla ilişkili proteinlerin ekspresyonunu inhibe ederek, kolesterol emilimini azaltır ve böylece aterosklerozu önler.

Oleik asit ayrıca, onkogenlerin aşırı ekspresyonu üzerindeki inhibitör etkileri ve bunların programlanmış hücre ölümü üzerindeki etkileri nedeniyle bir anti- kanser molekülü olarak kabul ediliyor.

Öte yandan, bir oleik asit türevi olan oleoiletanolamid, kendi başına anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir ve şimdi obeziteyi tedavi etmek için güçlü bir terapötik ajan olarak önerilmiş durumda. (Gıda Hattı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir