Ağaç Kesilmesin Diye Yürüyen Köşk Efsanesi

Mekan Rotaları

Bugün yolumuz Yalova’ya düştü ve medyadan görüp çok merak ettiğimiz yürüyen köşke gittik. Hem kahvaltı yaptık, hem de köşkün harika hikayesini yerinde dinledi.

Atatürk, 21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkar. Ertuğrul yatıyla Yalova açıklarından geçerken sahilde gördüğü ulu çınar O’nu çok etkiler. Tekneyle kıyıya çıkıp ağacın gölgesinde oturan Atatürk, çınarın yanına kendisi için küçük bir ev yapılmasını ister. Ahşap iki katlı bu ev 22 günde yapılarak 12 Eylül 1929’da tamamlanır.

Tam bir yıl sonra 1930 yılının yaz aylarında Atatürk Millet Çiftliği’ndeki köşküne gelir. Köşkün hemen yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Ağacın dallarının binanın çatısına ve duvarına dayandığını öğrenen Atatürk o meşhur emrini verir “Dal kesilmeyecek Köşk kaydırılacak! ” Bu emir üzerine 8 Ağustos 1930 tarihinde İstanbul Fen İşleri Yollar ve Köprüler Şubesinden gelen ekipler tarafından başlatılan çalışma ile köşkün etrafı temel seviyesine kadar kazılır ve temelin altına tramvay rayları yerleştirilir. Öncelikle köşkün teras bölümü bir günde kaydırılır, geri kalan iki gün içinde de ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlanır ve bina 4.80 metre kadar doğuya kaydırılır. Böylece köşk yıkılmaktan, ağaç dalı da kesilmekten kurtulur.

Köşkün yürütülmesine sebep olan tescilli Çınar Ağacı hakkında 2015 yılında hazırlanan rapor neticesinde Doğu Çınarı (Plantanus Oriantalis) türündeki ağaç 390 yaşında ve sağlıklı olarak raporlanmıştır. 2006 yılında restorasyonu yapılarak halkın ziyaretine açılan köşk bugün Yalova’nın en gözde mekanı durumundadır. Köşkü yılda yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etmektedir.

Tabi gelmişken kahvaltı yapmadan dönmek olmazdı. Köşkün hemen yanında denize nazır kahvaltı gerçekten güzeldi ki öyle bir manzarada zaten kahvaltının nasıl olduğu ile ilgilenmiyorsunuz. 1 adet 5-6 masanın olduğu büyük salon, 3 adet de sadece bir adet 6 veya 10 kişilik masaların olduğu odalar şeklinde yapılmış…

Fiyatlar İstanbul’a göre oldukça uygun. 2 kişilik serpme kahvaltı fiyatı 220 TL… Çay termos ile geliyor. Oldukça zengin olan tabak kahvaltı fiyatı ise 100 TL…

@mlkdmrcgl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir