Ayva tatlısının kendine has pembe kızıl bir rengi vardır, öyle ki Türkçede pişmiş ayva rengi diye bir tanımlama kullanılır. Bu rengin sırrı ayvanın çok uzun süre kısık ateşte pişmesinden kaynaklanır. Pişme sırasında içine konan kabuk ve çekirdekler ise içerdiği pektin sayesinde ayva tatlısının suyunun billur cam gibi donmasını sağlar.

Malzemeler

  • 6 adet soyulmuş, ikiye ayrılarak çekirdekleri çıkarılmış ayva
  • 120 g şeker
  • 75 ml su
  • 6 adet karanfil

Yapılışı

  1. Ayvaları yayvan bir tencereye birkaç ayva çekirdeği ve kabuğu ile birlikte koyun. Ayvaların içine birer çorba kaşığı şeker ekleyerek 1 saat bu şekilde bekletin.
  2. Tencereye suyu ve karanfili ilave edin. Mum ışığı gibi yaktığınız çok kısık ateşte 2-2,5 saat ayvaların rengi pembeleşinceye kadar pişirin. Arada ayvaları zedelemeden ters çevirebilirsiniz. Ayvalar piştikten sonra soğumaya bırakın.
  3. Arzuya göre kaymak eşliğinde servis edin.

ŞEFİN NOTU: Genel bir alışkanlık olarak ayva veya elma gibi meyvelerin kabukları ziyan edilmez, bitki çaylarına veya hoşafa eklenir, sirke yapımında kullanılır. Ayva çekirdekleri dahi tatlıya renk ve kıvam vermesi için kullanılır, bu yönüyle ayva tatlısı mutfağımızın atıksız yüzüne güzel bir örnektir. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir