En Lezzetli Izgara Balık Nasıl Yapılır?

Nasıl?Pişirme İpuçları ve Teknikleri

Izgara balık yapmanın püf noktalarını öğrenin. Fileto, biftek ve bütün balığı mükemmel bir şekilde ızgara yapmanın adımları ve ipuçları burada!

Izgara Balık Pişirmenin Sırları

Izgara, balık pişirme sanatının en lezzetli yollarından biridir. Bu yazımızda fileto, biftek ve bütün balığı ızgara yapmanın doğru yolunu adım adım anlatıyoruz.

Balığı Izgarada Pişirme Temel İpuçları

Odun kömürüyle ızgara yapmak tercihimizdir, ancak aşağıdaki ipuçları, gazlı veya elektrikli ızgarada balık ızgarası yapmak isteyenler için de geçerlidir.

 • Başlangıç olarak, ızgarayı iyice temizleyin. Bir ızgara fırçası ile temizleyin ve ızgaraları, yağa batırılmış bir bez veya kağıt havlu ile bolca yağlayın.
 • Pişireceğiniz balıkta yağ kullanmaktan kaçının, çünkü bu alevlenmelere neden olabilir.
 • Izgarada iki farklı sıcaklık bölgesi oluşturun. Bu, pişirme sürecini daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Bunun için gerçek ateşi ızgara tabanının sadece yarısına yakın bir şekilde oluşturabilirsiniz. Daha sonra, pişirme sürecini yavaşlatmak veya daha fazla dumanlı tat vermek isterseniz, yiyeceği ızgaranın soğuk tarafına taşıyabilirsiniz.
 • Ateşi veya gazı yaktıktan sonra, ızgaranın ısınması için yeterli süre tanıyın. Izgaranın sıcak tarafındaki ızgaralar, yiyecekleri yerleştirmeden önce son derecede sıcak olmalıdır.

Biftek Balık

Kılıçbalığı, ton balığı, pisi balığı gibi balık türleri, ızgarada mükemmel bir şekilde pişen biftek benzeri lezzetli balıklardır. Biftek balıkları, ızgarada pirzola veya biftek gibi muamele görür. Genellikle orta ila yüksek yağ içeriğine sahiptirler ve bu özellikleri, etli balıkların işlenmesini kolaylaştırır ve her zaman mükemmel bir pişirme sonucu verir.

Biftek Balığı Nasıl Izgara Yapılır:

 • Balıkları ızgarada pişirmeden önce tuz ve karabiberle tatlandırın. Bu, lezzetin derinlemesine işlemesini sağlar.
 • İstenilen pişme derecesine ulaşana kadar balıkları doğrudan ateşte ızgara yapın. Biftek balıklarının buzdolabından çıkarılması ve doğrudan ızgara üzerine yerleştirilmesi, en iyi sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır.

Fileto Balıkları İle Lezzetli Bir Izgara Deneyimi

Izgara yaparken her balık filetosunun uygun olmadığını unutmayın. İşte seçim yaparken dikkate almanız gerekenler:

Uygun Balık Türleri:

Somon
Orfoz
Çizgili levrek
Lüfer
Trança balığı
Daha hassas olanlar pisi balığı, mezgit balığı gibi daha ince fileto sahibi balık türlerinden kaçının.

Balık Filetosunu Izgarada Nasıl Pişirirsiniz:

 • Izgaranızın temiz, yağlı ve ısınmış olduğundan emin olun.
 • Balık filetolarını iyice kurulayın ve tuz ile karabiberle tatlandırın. Eğer derisi varsa, deri tarafını ızgaraya gelecek şekilde yerleştirin. Bu, kızarmış ve çıtır bir deri elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Filetoları, tek taraflı olarak yaklaşık olarak pişirme süresinin yüzde 75’ine denk gelecek şekilde pişirin. Ardından filetoları çevirin ve kısa bir ısı patlaması ile pişirme süresinin geri kalan yüzde 25’ini tamamlayın.
 • Genel bir kural olarak, her taraf için yedi dakikalık toplam pişirme süresi kullanabilirsiniz (yüksek ateşte)

Bütün Balığın Keyifli Lezzeti: Izgara Tarifi

Bütün balığı pişirmenin kendine has cazibeleri vardır. Şık bir sunum imkanı sunar ve balığın tüm özünü koruyarak nemli ve lezzetli kalmasını sağlar. Eğer ızgaraya sığarsa, hatta daha hassas türleri bile tüm olarak ızgarada pişirebilirsiniz.

Izgara yapmadan önce balığın pullarını ve bağırsaklarını çıkarmalısınız; tüm yüzgeçlerin çıkarılması isteğe bağlıdır, ancak genellikle bu adım kesinlikle atlanmamalıdır. Bütün balığı içeriden narenciye dilimleri ve bitki dalları gibi doğal malzemelerle doldurmak, iç kısmını kokulandıran ve tatlandıran hoş bir dokunuş ekler.

Bütün Balığı Temizlemenin ve Izgara İçin Hazırlamanın Doğru Yolu

Bütün balığı ızgarada pişirmenin püf noktalarından biri, fileto balıkları gibi, balığı mümkün olduğunca az ellemektir. Sıcak, temiz ve yağlı ızgara ızgaraları, başarı için kilit bir faktördür.

Bütün Balığı Izgarada Nasıl Pişirirsiniz:

 • Balıkları kurulayın ve tuz ile karabiberle tatlandırın. Balığı ızgaraya koyduktan sonra mümkün olduğunca az dokunun. Balıkları, ateşin sıcak tarafına, ızgaranın uzak kenarına yakın bir yere yerleştirin. Balığın üst kısmı (sırt yüzgeci olduğu yer) ızgaranın kenarıyla hizalanmalıdır. Balığı yüksek ateşte iyice kızartın (yaklaşık iki ila üç dakika).
 • Balığın ızgaraya yapışıp yapışmadığını kontrol etmek için dikkatlice metal bir spatula kullanın. Eğer yapışmıyorsa, bu tarafta biraz daha pişmeye ihtiyaç duyar. Serbest kaldığında, balığı yavaşça ızgaranın ortasına doğru döndürün. Balıkların diğer tarafının da iki ila üç dakika daha kızarmasına izin verin. Eğer küçük balıklar pişiriyorsanız, işiniz tamamlanmış demektir.
 • Daha büyük ve kalın balıkların pişmesi daha fazla zaman alacaktır. Eğer kömür ızgarası kullanıyorsanız, ızgaranın her iki tarafındaki tutacakları kullanarak balığı yukarı kaldırın ve çevirin, böylece balık artık ızgaranın serin tarafında olur. (Eğer gazlı ızgarada pişiriyorsanız ve ızgarayı döndüremiyorsanız, balığı yavaşça ateşin serin tarafına taşıyın.)
 • Pişirme süresinin geri kalanı boyunca ızgarayı kapalı tutun ve kapak deliklerini açık bırakın.

İçerik: EvdenYiyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir