Ev yapımı karamelli elma şekeri nasıl yapılır?

Mutfak İpuçlarıNasıl?

Hepimiz çocukluğumuzda çok severdik elma şekerlerini, sonra büyüdük yine sevmeye devam ettik:)) gıda boyasıyla da yapılıyor ama biz karamellinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Elmayı tamamen kaplayacak kadar kalın, ancak ısırmak için yeterince yumuşak bir karamel olacak.

içindekiler

8 ila 12 küçük elma, soğuyana kadar buzdolabında bekletilecek
1/2 su bardağı su
255 g şeker
1 çay kaşığı koşer veya sofra tuzu
255 g ağır krema soğutulmuş

Ev yapımı karamelli elma şekeri tarifi nasıl yapılır?

Elmalara dondurma çubuklarını geçirin, ardından buzdolabına geri koyun. 3 litrelik çelik bir tencerede su, şeker ve tuzu orta ateşte ocağa alın. Şeker tamamen eriyene, yaklaşık 4 dakika kaynayana kadar karıştırın. Daha sonra şurup bal-altın rengi olana kadar karıştırmadan yaklaşık 9 dakika pişirin.

Hemen kremayı ekleyin (karışım sıçrayacaktır) ve ısıyı düşürün, ısıya dayanıklı bir spatula ile sürekli karıştırarak, yaklaşık 7 dakika pişirin. Isıya dayanıklı küçük bir kaseye aktarın ve ılıtın.

Yağlı kağıt kaplı bir kesme tahtasına aktarmadan önce soğuk elmaları karamele batırın ve fazlalıkları damlatın. Ilık karamel soğuk elmayla buluştuğunda anında sertleşmeye başlayacaktır. Tamamen katılaşana kadar yaklaşık 10 dakika oda sıcaklığında bekletin ve servis yapın. (Ciddi Yiyor)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir