Evde tereyağı nasıl yapılır?

Mutfak İpuçlarıNasıl?

Tereyağı yapmanın püf noktaları nelerdir? Evde rahatlıkla tereyağı yapabilmeniz için tüm detaylar yazımızda…

  • Öncelikle tereyağı yapmak için süt kaymağını ihtiyacımız olacak eğer evde yoğurdunuzu kendiniz yapıyorsanız aldığınız sütü kaynattıktan sonra üzerinde biriken kaymağı derin dondurucuda biriktirin. Dilerseniz yoğurt kaymağı da biriktirebilirsiniz. 5-6 mayalama sonrası biriken kaymakları bir gece öncesinden buzdolabının üst katına alalım.
  • Kaymaklarıbüyükçe bir kaba bosaltalım. 2 su bardağı kadar sıcağa yakın suyu kontrollü ilave edelim kaymağı yoğunluğuna göre su miktarını ayarlayabilirsiniz. Önce 1 çay bardağı ilave edin. Birden bire soğuk su ilave edersek yağı hemen ayrıştırır ama kaymak pütürlu olur o yüzden suyun sıcağa yakın olması lazım.
  • Mikserde çırpmaya başlayalım. Cirptikca katilasiyorsa kalan sudan ilave edelim. Cirptikca krema kıvamına gelmesi gerekiyor. Toplamda 10 dakika kadar cirpalim. Sonra blendırda karıştırmaya devam edelim yağ artık sudan ayrışmaya başlıyor.
  • Blendırda çırpma işlemi bitince buz gibi suyu ilave edip (suyun buz gibi soğuk olması önemli) yaklaşık 5 dakika bu şekilde karıştıralım yağ sudan tamamen ayrışıyor. Karıştırma işlemi bitince artık yağı toplamaya başlıyoruz. Yağı toplayıp buz gibi suya alıyoruz. Yağın içindeki sütten temizlenmesi için buzlu suda iyice yıkıyoruz.
  • Su berraklaşana kadar yıkmaya devam ediyoruz. İsterseniz yarım tatlı kaşığı kadar tuz ilave edebilirsiniz. Suyu iyice sıkalım. Tereyağınız hazır. En güzelini Evdenyiyelim…

Evde tereyağı yapımını izlemek için tıkla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir