Bugün Sibel ile soluğu Fişekhane’de aldık. Eğer bugüne kadar gitmediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebiliriz.

Fişekhane, 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının göstergelerinden biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümayun” bünyesindeki önemli yapılardan biri…

Yüzyılı aşkın süredir kamunun kullanımına kapalı kalan bu tarihi yapı, dünya standartlarında bir restorasyon çalışması ile yeniden hayat buldu. Özgünlüğü korunarak, büyük bir hassasiyetle restore edilen ve günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanan Fişekhane, 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihi atmosferiyle, bizleri büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Fişekhane tarihi dokusuyla ruhumuza dokunurken seçkin tatlar sunan lezzet duraklarından biri olan Gasto damak zevkimize fazlasıyla hitap etti. Sibel ile şöyle yöresel ile modern arası bir şeyler yemek istedik ve içeri girmeden menüye göz attık. Tam da aradığımız lezzetler dedik ve içeri girdik.

İki bölümden oluşuyor sigara içilen ve sigara içilmeyen salonlar var biz sigara kullanmamamıza rağmen sigara içilen salonu tercih ettik çünkü bu kısmın ambiyansı bizi daha çok cezbetti. Menü geldiğinde biraz kararsız kalmış olsakta şef ve garson arkadaşlar oldukça yardımcı oldu. Tüm menüyü size anlatmamız imkansız ama tadına baktıklarımızdan bazılarını paylaşabiliriz.

Tarsus İçli Köfte; Antakya Sos, Tahinli Yoğurt Sos ve Yeşil Yağ ile servis ediliyor… Tadı bildiğiniz haşlanmış içli köfteye biraz benziyor.

Trakya Mantısı; Yıldız mantı, Rosto Sarımsaklı Yoğurt, Antakya Sos, Sarımsak Cips ve Maydanoz ile servis ediliyor. Lezzetini hiç sormayın efsane ötesi güzeldi.

Taco Tantuni; Bonfile, Concasse Domates, Roka ince kıyım, Kırmızı Soğan Turşusu ve Limon ile servis ediliyor. Aslında tadı Mersin Tantuniye benziyor lavaşı daha kalın düşünün ama bizim yaptığımız hatayı yapıp bu lezzeti sona bırakmayın sıcakken çok daha güzel olur.

@mlkdmrcg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir