Meyve ve Sebzelerin Uzun Ömürlü Olması İçin İpuçları

Nasıl?

Gelişmiş ülkelerde her yıl 200 milyon tonun üzerinde yiyecek çöpe atılıyor. Bu ziyanın büyük bir bölümü meyve ve sebzelerden oluşuyor. Buzdolabında bekleyen pörsümüş meyveler ve çabuk çürüyen sebzeler, bu israfın önemli nedenlerinden biri. Meyve ve sebzelerin daha uzun süre taze kalması için doğru saklama yöntemlerini bilmek önemlidir.

Gıda İsrafını Azaltmak İçin Doğru Saklama Yöntemleri

Buzdolabı Çekmecesinin Önemi

Buzdolabında bulunan meyve sebze çekmecesini doğru kullanmak çok önemlidir. Eğer çekmece nem ayarı yapabiliyorsa, hızlı pörsüyen meyve ve sebzeler (kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, limon, yeşil fasulye, yeşil otlar, biber, çilek gibi) için yüksek nem ayarı tercih edilmelidir. Az nem sevenler (elma, kayısı, incir, kivi, kavun, şeftali, muz gibi) için ise düşük nem ayarı daha uygundur.

Etilen Gazı Üreten Meyveleri Ayrı Tutun

Meyvelerin olgunlaşmasını sağlayan etilen gazı üreten meyveler (elma, domates, muz gibi) diğer meyve ve sebzelerin yanında saklanmamalıdır. Etilen gazı, diğerlerinin daha çabuk olgunlaşıp bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle çabuk çürüyenlerle hızlı pörsüyenleri bir arada saklamamaya özen gösterin.

Olgunlaşmasını Dışarıda Tamamlanan Meyveler

Elma, domates, armut, avokado, kavun, şeftali, erik, kayısı gibi meyveler, olgunlaşma süreçlerini tamamlamak için mutfak tezgahında dışarıda bırakılabilir. Ancak biber, üzüm, portakal, limon, çilek gibi meyveler buzdolabında saklanmalıdır. Özellikle muz, yanında narenciye varsa daha hızlı kararır.

Elmanın Özgün Muhafazası

Elmaları buzdolabının meyve sebze çekmecesine koyarken, üzerlerine hafif nemli bir kağıt havlu sermek işe yarar. Böylece bir elma çürüdüğünde etilen gazı diğerlerini etkilemez. Hızlıca yemeyecekseniz, çürümeye yüz tutan elmaları sürüden ayırıp tüketmek en iyisidir.

Yeşilliklerin Kurutulması

Kalın yapraklı yeşillikler, nemli ortamı sever ancak ıslak kalmaktan hoşlanmazlar. Salata yapmak için kullanacağınız marul, kıvırcık, roka gibi yeşillikleri yıkadıktan sonra iyice kurutarak üzerlerini kağıt havlu ile kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Narenciye ve Hassas Otların Saklanması

Nane, kişniş, fesleğen gibi hassas yapraklı otları kullanmadan önce yıkayın. Sonra, içi az su dolu bir bardakta çiçek gibi durmalarını sağlayın ve buzdolabında saklayın.

Soğan ve Patatesin Uygun Saklanması

Soğan ve patatesi kileriniz varsa orada, yoksa güneş almayan bir köşede dışarıda saklayabilirsiniz. Ancak dikkat edin, yan yana durmamaları önemlidir, çünkü soğan patatesin bozulmasına neden olabilir.

Kök Sebzelerin Bakımı

Kök sebzelerin tepelerini keserek saklamak önemlidir. Bu şekilde nem kaybetmezler ve dokularını ile lezzetlerini koruyabilirler.

Limonların Saklama Yeri

Sapsarı limonları mutfak tezgahında güzel bir kasede sergilemek hoş bir görüntü olabilir ancak bu şekilde sadece bir hafta dayanabilirler. Buzdolabında saklayarak dayanma sürelerini dört haftaya kadar çıkarabilirsiniz.

Salatalık ve Patlıcanın Saklanması

Salatalık ve patlıcan soğuğu sevmez. Eğer birkaç gün içinde tüketileceklerse, dışarıda saklamak daha uygun olacaktır.

Mantarın Uygun Saklanması

Mantarları, kese kağıdında buzdolabının meyve sebze çekmecesinde saklayabilirsiniz. Bu şekilde hava sirkülasyonu sağlanır ve çekmece içindeki nem düzeyi korunur.

Domatesin Olgunlaşma Yeri

Domatesleri buzdolabında değil, tezgah üzerinde oda sıcaklığında olgunlaşmaya bırakmak daha iyidir. Altından hava alan bir sepete koyup sap tarafı aşağıya gelecek şekilde yan yana dizerek düzenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Soğuk ortam domateslerin olgunlaşmasını engeller ve lezzetinin eksik, etinin de kumlu olmasına neden olabilir.

Havucun Uygun Saklanması

Havucu kağıt havluya sarıp buzdolabına kaldırmak doğru bir yöntemdir. Eğer müsait bir alanınız varsa, su dolu bir kaba dizerek de saklayabilirsiniz. Ayrıca, havuçta sap ve yeşillik varsa, saplarından keserek yeşillikleri ayırmak daha uygun olacaktır.

Gıda israfını azaltmak ve meyve-sebzeleri uzun süre taze tutmak için bu ipuçlarını uygulayarak, evinizdeki yiyecekleri daha verimli kullanabilirsiniz. Böylece hem çevre dostu olur, hem de tasarruf edersiniz.

En Güzelini EvdenYiyelim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir