Bulaşık Makinenize Asla Koymamanız Gereken 14 Mutfak Eşyası!

Mutfak İpuçları

Bu aletler ve tabaklar, bulaşık makinesinin gücüne dayanamaz. En kullanışlı bıçağınızı, en sevdiğiniz tavanızı veya çeyizinizden olan porselen tabakları mahvetme riskini almazsınız, değil mi? İşte elde yıkamanın daha doğru olduğu tabaklar, mutfak eşyaları ve pişirme kapları.

Ahşap
Ahşap gereçler ve kesme tahtaları, bulaşık makinesinin sıcak suyuna maruz kaldığında yarılır, parçalanır veya cilalarını kaybeder. Dahası, nem çatlakların içine sızabilir ve küfe dönüşebilir.

Dökme Demir
Dökme demir tavalarınızın ilk hallerini korumak için bulaşık makinesine koymayın. Ütü paslanacak ve yapışmazlık özelliğini kaybedecektir.

Alüminyum
Alüminyum pişirme kaplarını (fırın tepsileri ve tencereler gibi) bulaşık makinesinde yıkamak, onları koyu lekelerle lekeleyecektir.

Bakır
Bakır tencere, tava ve kupalarınız bulaşık makinesinde parlaklığını kaybedecek. Tonlarını korumak için bu eşyaları elde yıkayın.

Yapışmaz Tencere
Bunların bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğu söylense de, zamanla, deterjanlar kaplamasını aşındıracaktır.

Seramik Tencere
Diğer yapışmaz pişirme kapları gibi, seramik kaplar ve tavalar da bulaşık makinesinde yıkanabilir fakat seramik pişirme kapları bazı deterjanlara maruz kaldıklarında bozulmaya başlar.

Düdüklü Tencere Parçaları
Düdüklü tencere kaplarınızı, kapaklarınızı ve contalarınızı bulaşık makinesinden uzak tutun. En ufak yemek artıkları veya deterjan kapağın emniyet valflerini tıkarsa düdüklü tencereniz ciddi şekilde arızalanabilir.

Rendeler
Peynir rendenizdeki her bir yiyeceği çıkarmak için bulaşık makinenize güvenmeyin. İyi şekilde temizlendiğinden emin olmak için bir süngerle elde yıkayın.

Yalıtımlı Kupalar
Bulaşık makinesinin ısısı, yalıtımlı kupanızın vakum contasını, yani sıvıları sıcak veya soğuk tutan kısmı mahvedebilir.

Bazı Plastikler
Plastik paket servis kaplarını yeniden kullanmak, iyi ancak bulaşık makinesi de onlar için doğru yer değildir. Bulaşık makinesi ısısı çoğu plastiği eritir ve şeklini bozar. Öte yandan, “bulaşık makinesinde yıkanabilir” etiketli plastikler üst rafa konabilir.

Bıçaklarınız
İyi şef bıçakları mutfaklarınız için değerli bir araçtır ve sadece maliyet açısından değil, bıçaklarının körleşmesini önlemek için iyi bıçaklarınızı bulaşık makinesinden uzak tutun.

Altın Rengi Tabak ve Bardaklar
Altın rengi tabaklar bulaşık makinesinde rengini kaybeder ve parlar. Ayrıca ısıda ve güçlü deterjanlarda kararabilirler. Bunun yerine elde yıkayın ve kurulama beziyle kurulayın.

Kristal
Yüksek sıcaklıklara dayanamayacak kadar kırılgan olan kristal, bulaşık makinesinde çatlayabilir veya parçalanabilir. Daha da önemlisi deterjanlar parlaklığını yok edebilir.

Etiketi Olan Her Şey
Salça, turşu veya farklı kavanozları yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bulaşık makinesine koymadan önce etiketlerini çıkarın. Kağıt ve yapıştırıcı kalıntıları bulaşık makinenizin filtresini tıkayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir