Bütün Soğanlar Ne Kadar Dayanır?

Mutfak İpuçları

İdeal olarak, soğanlar serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Bütün çiğ soğanlar, serin ve kuru bir yerde saklandığında iki ila üç ay dayanır .

Birçoğumuz için evlerimizde serin bir yer bulmak zor. Sizin için durum buysa, maksimum raf ömrü için soğanları buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabında da en az iki ila üç ay dayanırlar fakat soğan nemi çok kolay emdiği için buzdolabında biraz yumuşayabilirler.

Bununla birlikte, buzdolabında yeterli yeriniz yoksa ve soğanları oda sıcaklığında saklamak tek seçeneğinizse, bütün çiğ soğanlar oda sıcaklığında iki ila dört hafta dayanır.

Soğanları oda sıcaklığında veya daha soğukta saklarken, küflenmeyi önlemek için mutlaka havalandırılmalıdır. Açık bir sepet, file çanta veya gevşekçe kapatılmış bir kağıt torba işinizi görecektir. Plastik torbalarda havalandırma olmayacağından çabuk küflenirler.

Bir diğer konu soğanlar, patates gibi nem yayan gıdalardan da uzak tutulmalıdır. Eğer patateslerle aynı yerde tutarsanız hem patateste hem soğanda çok çabuk filizlenme olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir