Limon, Misket Limonu ve Diğer Narenciye Nasıl Saklanır?

Mutfak İpuçları

Kalıcı Lezzet İçin Limon, Misket Limonu ve Diğer Narenciye Nasıl Saklanır? Tatlarının bozulmadan saklanması için her zaman buzdolabı iyi bir çözüm değildir.

Ülkemizde narenciye bolca yetişiyor ve dolayısıyla narenciye noktasında bolluk yaşıyoruz. Batı tarihinin büyük bir bölümünde limon, misket limonu ve portakal, parası yetenler tarafından değer verilen nadir lüks meyvelerdi. Ekşi portakallar ve misket limonları Avrupa’ya 10. yüzyılda gelirken, tatlı portakallar Asya’dan Rönesans’a kadar gelmemiştir. Günümüzde narenciye o kadar ucuz ve bol ki onların kıymetlerini bilemez olduk.

O kadar çok narenciye çeşidi var ki, hepsinin en iyi şekilde nasıl saklanacağına dair genel bir tavsiye vermek zordur . Belirli bir meyvenin ömrünü, nerede üretildiği, hasat edildiği yılın zamanı, hasat sırasında ne kadar olgun olduğu ve mutfak tezgahınıza gelmeden önce nasıl işlendiği veya depolandığı dahil olmak üzere sayısız faktör etkiler.

Bütün turunçgilleri buzdolabında mı yoksa tezgahta mı saklamalıyım?

Hemen hemen her meyvede olduğu gibi, limon, misket limonu, portakal ve greyfurt için tazelik çok önemlidir. Soğuk havalar bozulmayı bir süre geciktirir, ancak bu, buzdolabının narenciye için en iyi yer olduğu anlamına gelmez . Uzmanlara göre limon, misket limonu, portakal ve greyfurt, satın alındıktan sonraki bir hafta içinde yemeyi planlıyorsanız, oda sıcaklığında saklanabilir. Meyvelerinizi , doğrudan güneş ışığından uzakta, biraz hava akışı olan kapaksız bir kapta saklayın .

Turunçgiller hasat edildikten sonra olgunlaşmaya devam etmezler. Pek çok narenciye, içleri tamamen olgunlaşmış olsalar bile, dışları hala yeşilken hasat edilir. Narenciyeyi bir haftadan daha uzun süre saklamayı planlıyorsanız, bakteriyel fermantasyonu ve penisilyum gibi küflerin kök salmasını önlemek için buzdolabında saklayın. Yine uzmanlar, optimum raf ömrü için kesilmemiş meyvelerin ürün çekmecesinde delikli plastik torbalarda tutulmasını önerir. Narenciye, çeşidine bağlı olarak buzdolabında haftalarca dayanabilir; sıradan limonlar, yukarıda listelenen faktörlere bağlı olarak iki ay veya daha uzun süre taze kalabilir.

Kesip açtığınızda narenciye ne olur?

Narenciye suyu son derece çabuk bozulur ve marketten satın aldığınız şişelenmiş şeyler, raf ömrünü uzatmak için birçok yüksek teknoloji müdahalesinden geçmiştir. Narenciyeyi kestikten veya suyunu sıktıktan sonra mümkün olan en kısa sürede kullanmak en iyisidir, bu da buzdolabında yer tasarrufu sağlar ve gereksiz yiyecek israfını önler. Taze sıkılmış portakal suyu buzdolabında genellikle iki ila üç gün dayanır, ancak tadı asla sıktığınız günkü kadar güzel olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir